55. Wieczór Historyczny w Luboniu: o pomnikach powstania wielkopolskiego nieco krytycznie


Już w piątek, 29 grudnia 2017 roku o godzinie 18.00 w Bibliotece Miejskiej w Luboniu odbędzie się 55. Wieczór Historyczny, który będzie poświęcony 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, a wstęp jest bezpłatny.

W Poniecu przy ul. Polnej w 1966 r. ustawiono niewielki kamień ku czci Powstańców.

 – Naszym gościem będzie tym razem Paweł Anders – znany krajoznawca i regionalista, autor kilkuset publikacji o regionie. Od 1991 roku pełni funkcję sekretarza redakcji kwartalnika „Kronika Wielkopolski”, obecnie wydawanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Tematyką Powstania Wielkopolskiego zajmuje się od blisko 30 lat, czego efektem jest między innymi książka zawierająca opisy związanych z nim miejsc pamięci. Za popularyzowanie tych zagadnień uhonorowano go statuetką „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” – informuje współorganizator wydarzenia, Przemysław Maćkowiak.

W pierwszej części spotkania Paweł Anders omówi swoją autorską wystawę „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego w fotografii”, będącej pokłosiem jego wieloletnich poszukiwań oraz badań terenowych. Wydarzenie to ma w historii naszego regionu szczególne znaczenie. Spontanicznie wzięły w nim udział wszystkie warstwy społeczeństwa, objęło bardzo wiele miejscowości – można powiedzieć, że „działo się wszędzie”. Wyrazem tego powszechnego znaczenia jest bardzo wiele różnorodnych miejsc upamiętnienia. Na wystawie pokazana zostanie niewielką część spośród blisko sześciuset obiektów przypominających Powstanie. Dokumentują one zainteresowanie kolejnych pokoleń tą jedną z najchlubniejszych kart naszej historii, są również ważnym elementem zbiorowej pamięci historycznej.

Natomiast w drugiej części gość wieczoru Paweł Anders wygłosi prelekcję „O miejscach pamięci Powstania Wielkopolskiego – nieco krytycznie”. Opowie także o pasji związanej z Powstaniem, będzie podpisywał też swoją książkę związaną z tą tematyką. Z kolei członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprezentują umundurowanie z okresu Wielkiej Wojny oraz Powstania. – Obejrzymy również etiudy filmowe przygotowane z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Fundację Maestro z udziałem naszego Stowarzyszenia – zapowiada Maćkowiak.

oprac. twww, źródło: Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia 

 

Dodaj komentarz