5 pomysłów na weekend w Poznaniu, czyli jak pokonać jesienną nudę


Jesień mimo kapryśnej pogody uchodzi za najpiękniejszą z pór roku. Warto spędzić ten czas na rodzinnych spacerach, a przy okazji skorzystać z atrakcji przygotowanych przez miasto. Najbliższy weekend upłynie w Poznaniu pod znakiem nauki i kultury.

1. Noc Naukowców

Naukowe szaleństwo znów opanuje Poznań. W piątek 29 września odbędzie się kolejna edycja Nocy Naukowców. W programie znajdą się atrakcje dla wszystkich, niezależnie od wieku. Jednym najciekawszych wydarzeń będzie pokaz „Fizyka Hot Show” podczas którego ukazane zostaną fascynujące zjawiska związane z ciepłem i temperaturą. Uczestnicy dowiedzą się czym różnią się te pojęcia, a także będą mieli szansę stworzyć wodospad z dymu, tornado ogniowe oraz gorące graffiti. Nie zabraknie także warsztatów i zabaw
z udziałem publiczności. Na poznaniaków czeka również malowanie światłem, budowanie robotów, wytwarzanie prądu z ziemniaka czy nauka chińskiej kaligrafii. Noc Naukowców odbywa się tej samej nocy w całej Europie. W poznańskiej edycji akcji weźmie udział aż siedem instytucji naukowych m.in. Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza czy Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, jednak na niektóre obowiązują zapisy.

2. Frida na Zamku

Jedyna i niepowtarzalna wystawa dzieł kontrowersyjnej artystki Fridy Kahlo gości już w Poznaniu. Weekend 29.09-1.10 jest okazją do obejrzenia wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”, która dostępna jest w Centrum Kultury Zamek. Aby zobaczyć obrazy Meksykanki trzeba wcześniej kupić bilety na konkretny dzień i godzinę.  Frida Kahlo de Rivera to artystka ciesząca się niezwykłą sławą na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są „ból i pasja″ wyrażone w intensywnej, jaskrawej kolorystyce. Wystawie towarzyszą prace Bernice Kolko i Fanny Rabel, których relacje z parą artystów tworzą tytułowy kontekst. W Poznaniu będzie można podziwiać ponad 40 obrazów Fridy, jej fotograficzne portrety, a także prace malarki i jej męża Diego Rivery wykonane na papierze. Poznańska wystawa jest wyjątkową okazją do zapoznania  się z twórczością Kahlo, która nie jest często prezentowana publiczności. Nie można zmarnować takiej okazji!

3. Senioralni

Poznań dba o swoich seniorów i cieszy się z ich licznej obecności w mieście. W sobotę 30 września z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych odbędzie się dla nich piknik Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta. Podczas imprezy prezydent Jacek Jaśkowiak przekaże seniorom władzę nad Poznaniem, symbolicznie przekazując im klucze do miasta. Nastąpi też uroczyste wręczenie certyfikatów przyznanych w ramach akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom”. W dalszej części starsi poznaniacy będą mieli okazję zobaczyć pierwszy akt spektaklu Teatru Muzycznego „neStory”. Piknik zainauguruje koleją edycję imprezy Senioralni, która potrwa przez cały październik. Dla poznańskich seniorów przygotowano mnóstwo atrakcji takich jak warsztaty pamięci, zajęcia sportowe i taneczne czy badania profilaktyczne. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

4. Osiemnastka w Zoo

Jesienna pogoda idealnie sprawdzi się podczas odwiedzin ogrodu zoologicznego. Szczególnie kiedy jest ku temu tak szczególna okazja. W najbliższą sobotę, 30 września w poznańskim zoo hucznie obchodzone będą 18. urodziny jednego ze słoni. Impreza rozpocznie się w słoniarni o godzinie 10:00. Goście będą mieli okazję rozłożyć na wybiegu śniadaniowe smakołyki dla Ninio, a później obserwować jego radość. Na godzinę 13:00 zaplanowano urodzinowy tort. Wydarzeniu przez cały dzień towarzyszyć będą „słoniowe” gry i zabawy. Mieszkańcy będą mieli okazję sprawdzić czy potrafią rozpoznać poznańskie słonie po imieniu, odpowiedzą na pytania z życia słoni, a także wspólnie ułożą puzzle. Urodziny Ninio to doskonała okazja na spędzenie aktywnego czasu z rodziną. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zakupić bilet wstępu do zoo.

5. Obchody Dnia Muzyki

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w różnych zakątkach Poznania zabrzmią bajeczne dźwięki. W piątek o godzinie 12 na Starym Rynku rozpocznie się koncert uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza oraz Poznańskiej Szkoły Baletowej. Szeroką ofertę koncertów przygotowało także CK Zamek. W niedzielę o godz. 17 odbędzie się tam koncert Karoliny Beimcik, grającej pod pseudonimem Zoraya. Program jej koncertu zawiera zarówno urokliwe kołysanki, jak i leśne pieśni miłosne czy oryginalne kompozycje artystki. Godzinę później w holu kolumnowym wystąpi duet Zapała i Piłasiewicz. Ich spotkanie ma formę improwizowanego koncertu, którego punktem wyjścia jest połączenie elektronicznych algorytmów z kontrabasowym brzmieniem. W sobotę o godzinie 19 w Auli Nova usłyszymy studentki Akademii Muzycznej, które przygotowują się do konkursu Wieniawskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.

źródło www.poznan.pl

Dodaj komentarz