Piątki Smakosza w restauracji Pod Niebieniem


Poznańska restauracja Pod Niebieniem znajdująca się w samym sercu miasta na Starym Rynku, członek sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, laureatka konkursów kulinarnych rozpoczyna ciekawy cykl spotkań pod nazwą Piątki Smakosza, których celem jest hołdowanie rozkoszom „podniebienia”, ale poszerzone o walory edukacyjne i poznawcze.

Będzie on składał się z trzech głównych nurtów:
− komentowane degustacje win, w czasie których będzie można poznać podstawy wiedzy winiarskiej. Przyda się ona każdemu, kto w restauracji chce zamówić odpowiednią butelkę wina do jedzenia. Marek Góralski z firmy Wine Bureau, będącej partnerem spotkań, opowiadać będzie o szczepach, różnicach między winami ze Starego i Nowego Świata, a także o tym, czym różni się wino leżakowane w beczkach od tego, które jest rozlewane z kadzi. Do każdej degustacji win, będą dobrane odpowiednie przekąski. Przygotowywać je będzie  Adam Mendel, szef kuchni restauracji Pod Niebieniem;
− kolacje podczas których będą prezentowane kuchnie z różnych stron świata. Podobne prezentacje były już prowadzone wcześniej i cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem tym bardziej, że za dania danej kuchni narodowej czy regionalnej odpowiadają ludzie, którzy z tą kulturą obcują na co dzień;
− oprócz wina tematem będą mocniejsze trunki jak nalewki i wódki. Jedno ze spotkań dotyczących polskich wódek inspirowane będzie znakomitą książką Aleksandra Barona i Łukasza Klesyka – Między wódką a zakąską.

Spotkania będą odbywać się w piątkowe wieczory. Najbliższe zaplanowane jest 23 lutego, a tematem będzie wino, a właściwie trzy szczepy winnej latorośli. Marek Góralski z Wine Bureau opowie o szczepach: sangiovese, carmenere, shiraz.

W czasie spotkania odbędzie się degustacja win opartych o te szczepy oraz autorskich przekąsek szefa kuchni. W menu znajdą się:

Chianti Classico Riserva
dry, Toskania, DOCG Chianti Classico, vine stock Sangiovese
Producer: Cantine Bonacchi

Selected Terroir Reserva Carmenere
Dry, Colchagua Valley, vine stock: Carmenere, producer:Santa Ema

Shiraz Camden Park
Dry, South Australia, vine stock: Shiraz, Producer: EDC NV Wines & Spirits

Przekąski:
Pate z gęsiej wątróbki, galaretka z malin, krem kawowy
Sałata z pomarańczą, winegretem z krwawej pomarańczy i piersią kaczki na różowo
Podpłomyk z policzkiem wołowym, kiszoną modrą kapustą i majonezem majerankowym

Koszt 30 zł/osobę

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 2 marca  i będzie poświęcone kuchni ormiańskiej. Następne 9 marca skupi się na serach grądzkich Marka Grądzkiego, które wchodzą na stałe do karty restauracji. Pairingu win dokona Marek Góralski.

Restauracja Pod Niebieniem chce, aby Piątki Smakosza wpisały się na stałe w kulinarną świadomość poznańskich poszukiwaczy najlepszego smaku.

JULIUSZ PODOLSKI – Smaczny Turysta

de’GUSTATOR PR

Poznański Klub Biesiadnika

 

Dodaj komentarz