IX Kongres Kobiet w Poznaniu na zdjęciach


Na Międzynarodowych Targach Poznańskich w Sali Ziemi w sobotę i niedzielę trwał IX Kongres Kobiet, na który z różnych stron Polski zjechały tłumy kobiet. Zobacz fotogalerię z drugiego dnia tego wydarzenia autorstwa Hieronima Dymalskiego.

W Poznaniu zakończył się IX Kongres Kobiet. Organizowane po raz pierwszy poza Warszawą wydarzenie przyciągnęło do Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich kilka tysięcy uczestniczek i uczestników. Nagrodę Różnorodności – wyróżnienie przyznawane przez organizatorki kongresu – otrzymał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Przez dwa dni dyskutowano w Poznaniu o sytuacji kobiet w Polsce, równouprawnieniu, edukacji seksualnej, ale też polityce, ekonomii czy kulturze. Hasło tegorocznego Kongresu Kobiet brzmiało „Alert dla praw kobiet”.

– Hasło to w pełni oddaje naszą obecną sytuację. Niestety, aż nie chce się wierzyć, że w roku 2017, w państwie należącym do Unii Europejskiej, kobiety znowu muszą walczyć o swoje prawa – mówił podczas otwarcia Kongresu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Właśnie teraz ważą się nasze losy jako społeczeństwa. Jak najbardziej dotyczy to pozycji kobiet, ich praw i roli w życiu publicznym. Walcząc o praworządną Polskę w Europie, walczymy o utrzymanie rzeczywistego równouprawnienia, proporcjonalny udział obu płci w życiu publicznym. O prawo do wolności jednostki, rozumiane również jako wolny wybór w zakresie macierzyństwa, decydowania o własnym ciele i przyjmowanych rolach społecznych.

Wiele postulatów – jak podkreślała jedna z matek założycielek kongresu, Magdalena Środa – udało się już zrealizować. Ale do zrobienia pozostało jeszcze bardzo dużo, tym bardziej, że – jak dodała – to, co wywalczone, nie jest dane na zawsze. – Musimy teraz dodatkowo bronić praworządności i demokracji, których zaczyna w naszym kraju brakować – mówiła Magdalena Środa.

Polityka i odniesienia do sytuacji w kraju, były bardzo silnie obecne podczas licznych debat, zarówno w sali plenarnej, jak i w centrach tematycznych kongresu. Dyskutowano o wolnych sądach, mediach, prawach kobiet. – Prawa kobiet są fundamentem demokracji -mówiła Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polskiej. – Nie damy ich sobie odebrać. Jak bardzo jesteśmy zdeterminowane, by ich bronić, pokazałyśmy podczas czarnych protestów. Potrafimy ze sobą współpracować, bo mamy wspólny cel, to lepsze życie Polek – dodała.

O potrzebie współpracy, również między rywalizującymi partiami opozycyjnymi, a także konieczności zaangażowania i udziału w życiu publicznym, dyskutowano podczas debaty „Rywalizacja, czy współpraca”, na którą zaprosił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Kto chce zmiany, niech wstępuje do partii politycznych i zmienia je. Przed nami wybory samorządowe. Potrzebujemy aktywności obywatelskiej – mówił prezydent Jaśkowiak. – Nie wylewajmy swoich frustracji na polityków opozycji. Nie czekajmy też na rycerza na białym koniu, który pojawi się i za nas wszystko zrobi – zaapelował.

W dyskusji, oprócz prezydenta, wzięły udział przedstawicielki i przedstawiciele partii opozycyjnych, ruchów miejskich, KOD-u, a także bardzo licznie zgromadzonej publiczności. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko debaty polityczne, ale też te poświęcone rozwojowi duchowemu, zdrowiu, przedsiębiorczości czy edukacji. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzieliły się m.in. byłe pierwsze damy – Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska. Największy aplauz stał się udziałem poznańskiego Chóru Czarownic, który wystąpił drugiego dnia kongresu w Sali Ziemi.

IX Kongres Kobiet zakończyło odczytanie deklaracji, w której organizatorki i uczestniczki tego wydarzenia wyraziły wolę dalszej walki o prawa kobiet i realizację postulatów równościowych. Wręczono też nagrody – główną dla Olgi Tokarczuk oraz Nagrodę Diversity (Różnorodności) dla prezydenta Jacka Jaśkowiaka. – To dla mnie ogromne wyróżnienie, ale przede wszystkim zobowiązanie. Teraz jeszcze bardziej będę się wsłuchiwał w głos kobiet – zapewnił prezydent Poznania.

Fotorelację z soboty zobacz tutaj:

Trwa IX Kongres Kobiet na MTP

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

źródło poznan.pl

Dodaj komentarz