W Gnieźnie Wielkopolska podziękowała za plony


Na placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie, tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy z naszego regionu podziękowali za plony. Do wspólnego dzielenia się chlebem z tegorocznych zbiorów zaprosili Marek Woźniak – marszałek województwa wielkopolskiego, arcybiskup Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński, prymas Polski, Beata Tarczyńska – starosta gnieźnieński i Tomasz Budasz – prezydent Gniezna.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy się dziś spotkać pomimo kataklizmu, który kilkanaście dni temu przeszedł przez Gniezno, boleśnie dotykając wiele rodzin – niszcząc domy, gospodarstwa, uprawy, nie oszczędzając symbolu miasta – katedry. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomagali w usuwaniu skutków nawałnicy, a poszkodowanym pragnę przekazać wyrazy szczerego współczucia i zapewnienie, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w miarę możliwości, wspierać będzie władze powiatu i miasta w naprawianiu szkód. Podjąłem już w tym kierunku konkretne decyzje.

Takie zdarzenia, których niestety, na skutek ingerencji człowieka w przyrodę, będzie coraz więcej, są sprawdzianem naszej solidarności. Są też tragicznym przypomnieniem, że nie wszystko zależy od nas. A dożynkowe święto, obchodzone na polskiej ziemi od wieków, uczy pokory wobec sił przyrody i jej poszanowania” – powiedział Marszałek Marek Woźniak.

List okolicznościowy do uczestników i organizatorów gnieźnieńskich uroczystości skierowali Andrzej Duda, Prezydent RP oraz Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów RP.

W dożynkach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, samorządowcy z całego regionu, m.in. Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Jak co roku pierwszym punktem regionalnego święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej z udziałem Marszałka Marka Woźniaka i Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego. Następnie dziękczynną mszę świętą celebrował Prymas Polski, który poświęcił chleb i dożynkowe wieńce.

W niedzielne popołudnie nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Chlebem z tegorocznych ziaren, otrzymanym od starostów dożynek – Anny Frankiewicz i Zbigniewa Stajkowskiego – Marszałek podzielił się z uczestnikami uroczystości.

Tę część świętowania zakończyło wręczanie nagród w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął Powiat Pilski, na drugim miejscu znalazł się Powiat Koniński a na trzecim Powiat Złotowski. Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły do: LGD „Trakt Piastów” z Łubowa, Spółdzielni Rolniczo – Handlowej „Rolnik” z Pobiedzisk i plantacji „Lawendowe Zdroje” z Pakszyna. Nagrody w postaci rowerów z ładowarkami  otrzymali również uczniowie uczestniczący w konkursie  „Chroniąc planetę stawiajmy na OZE”.

Artystyczną części dożynek wypełniły występy Orkiestry Dętej Powiatu Gnieźnieńskiego, Zespołu Folklorystycznego Obertas, Chóru Metrum, Teatru Odeon oraz finalistów IV edycji Kalejdoskopu Talentów. Widzowie mieli okazję obejrzeć również blok pokazowy przygotowany w ramach 64. Sezonu Artystyczno – Kulturalnego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ostatni punkt programu wielkopolskich dożynek to wieczorny koncert na Rynku zespołu T.Love.

 

Dodaj komentarz