Hummus smak Wschodu (Galeria)


Tak było na poniedziałkowych warsztatach kulinarnych w Pracowni, gdzie Szefowa Kuchni Iwona Ludka zdradzała tajniki przygotowywania pysznych hummusów smakowych. Wyglądają smakowicie, prawda? Gorąco zapraszamy do Pracowni, gdzie hummusów Szefowej Iwony posmakować można przez cały okres Festiwalu Kuchni Śródziemnomorskiej, którego patronem medialnym jest Nasz Głos Poznański.

Hummus to pochodząca z Libanu potrawa popularna na Bliskim Wschodzie w kuchni arabskiej i żydowskiej, znana również w kuchniach kaukaskich. Występuje w wielu wariantach, jako zimna przekąska, spożywana z chlebem pita, ale zasadniczymi składnikami są zawsze ciecierzyca, ugotowana i utarta, zmiażdżony czosnek, tahini (pasta sezamowa), oliwa i sok z cytryny, przyprawy, niekiedy pietruszka oraz kmin rzymski, dokładnie razem wymieszane.

Według legendy została wymyślona przez sułtana Saladyna w czasach wypraw krzyżowych. Obecnie rozpropagowana na całym świecie, głównie przez wegetarian i wegan.

Przygotowywanie hummusu jest jednym z elementów kulinarnej wojny pomiędzy Libanem a Izraelem. Największy talerz z hummusem przygotowany przez libańskich kucharzy w 2010 roku miał 10 452 kilogramy. Izrael zajmuje się eksportem hummusu do wielu krajów i jest przez Arabów oskarżany o przywłaszczenie sobie nazwy. Nie udały się jednak Libańczykom próby zastrzeżenia prawa korzystania z nazwy tej potrawy

 

Przepis na tradycyjny hummus z tahini

Tahini to pasta sezamowa. Można ją przygotować samemu lub kupić. Czasami zdarza się znaleźć gotową pastę sezamową w popularnych supermarketach, a już na pewno kupimy ją w sklepach z blisko-wschodnią żywnością.

Składniki: puszka ciecierzycy (lub ziaren cieciorki), ¼ płynu z puszki ciecierzycy, 3-5 łyżki soku z cytryny, 2-3 łyżki tahini, 2 zgniecione ząbki czosnku, 1-2 łyżeczki soli, 2 łyżki oliwy z oliwek

Przygotowanie: Odsączoną ciecierzycę miksujemy dokładnie ze wszystkimi składnikami za pomocą robota kuchennego lub blendera. Po dokładnym zmiksowaniu dolewamy do całości ¼ płynu z ciecierzycy. Następnie mieszamy wszystko razem około 3-5 minut na małych obrotach. Całość rozdzielamy na kilka miseczek i w każdej z potraw tworzymy niewielki otwór po środku, do której dolewamy 1-2 łyżki oliwy z oliwek. Hummus można udekorować natką pietruszki lub dla wyostrzenia smaku doprawić pieprzem lub papryczką chili w plasterkach. Gotowy hummus należy podawać natychmiast, z pieczywem, najlepiej z chlebem pita.

W przypadku gdy zamiast ciecierzycy używamy ziaren cieciorki, to najpierw musimy ziarna te namoczyć najlepiej przez całą noc. Następnego dnia gotujemy ziarna w nieosolonej wodzie około 1-1,5 godziny. Ziarna będą gotowe jeśli będą miękkie (także w środku).

Hummus może być przechowywany pod przykryciem w lodówce do 3 dni. Zamrożony hummus możemy natomiast przechowywać około miesiąca. Jeśli po okresie przechowywania hummus będzie zbyt suchy można doprawić jeszcze odrobiną oliwy z oliwek.

Organizatorem Festiwalu Kuchni Śródzieemnomorskiej jest:

 

 

Dodaj komentarz